Yoğuşmalı Kombi Fanı Tamiri | Ataşehir Kombi Servisi

Yoğuşmalı Kombi Fanı Tamiri

Yoğuşmalı Kombi Fanı Tamiri

Yoğuşmalı Kombi Fanı Tamiri

Yoğuşmalı kombi fan tamirinden önce öncelikle Yoğuşmalı kombi nedir? Yoğuşmalı Kombi, baca tipi itibariyle bir hermetik kombidir.Yanma işlemi sonrasında açığa çıkan atık gaz dışında,%11 oranında su buharı çıkmaktadır. Bu su buharı atık enerjidir. Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharında bulunan ısı enerjisini içinde bulunan özel bir sistemle yoğuşma teknolojisi kullanarak tekrar değerlendirerek ortaya çıkan enerjiyi ek olarak sisteme aktarır. Yoğuşma işlemi sırasında kullanılan su buharı, su olarak açığa çıkar. Buna yoğuşma suyu denir. Asidik özellikte olduğundan kapalı bir giderle ilişkilendirilmelidir.Yoğuşmalı cihazlar ne kadar düşük sıcaklıklarda çalıştırılırsa yoğuşma yada kullanılan atık ısı da o kadar fazla olmaktadır. Kısacası daha az yakıt daha çok ısınma anlamınıda çıkarabilirsiniz.

Peki kombi fanı nedir? Nerede devreye girer ve nasıl arızalanır? Kombi Fanı Hermetik ve yoğuşmalı tip kombilerde hava sirkülasyonu sağlayan, kombi brulör haznesinde bulunan elektrik motorundan oluşan bir parçadır. Yanan atık gazın dışarı atılmasını aynı zamanda dışarıdan da hava çekerek yanma dengesini sağlayan fan motorları ; fan, rulman, rulman yatakları, bobin sargı, rot, fan kutusu, lastik pabuçlar ve fan motor kızağından oluşmaktadır.

Peki arıza neden oluşuyor? Fan motorları kombi çalıştığı sürece sürekli devrede olan yanma haznesindeki karbondioksiti çekerek dışarı atan aynı zamanda dışarıdan aldığı oksijeni içeri vererek sağlıklı bir yanış elde edilmesini sağlayan en önemli parçalarından biridir.  Baca bağlantısının montaj kurallarına uygun takılmaması bacanın yukarı doğru montaj yapılması kombinin içine yağmur suyu almasına neden olur bu durumda fan rulmanları bozulabilir fan motor bobini yanabilir. Fan motorunda bulunan rulman yatakları ve rulmanlarda zaman aşımı aşırı ısınma gibi sebeplerden dolayı zamanla bozulabilir. Fan gözenekleri dış mekandan emilen toz vs sebeplerden tıkanabilir. Yer yer fan yuvaları dolar buda fanın dengesiz dönmesine ve sesli çalışmasına neden olur. Voltaj inip çıkması da fan motor sargılarını yakabilir. Bakım yaptırılmayan kombilerde daha çok fan motor arızası gözlendiği de bilinir. Şunu da unutmadan fan tamiri mümkündür ve tamirattan sonra genelde servisler tam 1 yıl garanti verirler. Sonuç olarak eğer bu belirtilen faktörlere dikkat edilirse ömür olarak maksimum süreye ulaşılınır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA