Termoteknik Kombi Arızaları | Ataşehir Kombi Servisi

Termoteknik Kombi Arızaları

Termoteknik Kombi Arızaları

Termoteknik Kombi Arızaları

Termoteknik kombilerde birbirinden farklı arızalar meydana gelebilmektedir. Termoteknik kombi arızaları arasında cihazın su akıtması vardır. Kombilerde, yanlış kullanım ya da arıza nedeni ile alt kısmından su akıtabilmektedir. Kombilerde belli bir basınç değeri olmalıdır. Bu değer aşıldığında emniyet ventili açılmakta ve fazla su dışarı atılmaktadır. Bu durumda cihazın su akıttığı sanılmaktadır. Kombideki basıncın 1,5 bar olması gereklidir. Bu basınç değeri aşıldığında da otomatik olarak cihaz su atacaktır. Bunun yanı sıra Termoteknik kombi eşanjöründe arıza, delik veya kombi bağlantılarında kaçak olma ihtimali de vardır. Bu da cihazın su akıtmasına neden olabilmektedir. Contalar yıpranmışsa da cihazdan su akar. Ayrıca Termoteknik kombideki genleşme tankının delinmesi ya da içindeki havanın bitmesi durumunda da su basıncı yükselmekte ve su akmasına neden olmaktadır.

Termoteknik Kombi Sıcak Su Vermiyorsa

Termoteknik kombi arızaları arasında sıcak su verilmemesi gibi bir durum da meydana gelebilmektedir. Kombideki eşanjör arızalıysa yeterli ısıda su elde edilememektedir. Sıcak su sensöründe arıza varsa yine sıcak suyun elde edilmesi imkansızdır. Bunların haricinde su akış türbin arızası da mümkündür. Bu, 3 yollu vana arızasıdır. Bazı durumlarda kullanılan muslukların arızalı olması nedeniyle de sıcak su alınamayabilir. Bu durumlarda tesisattan gelen suyun basıncı ve muslukların kontrol edilmesi gerekir. Termoteknik kombi ses yapıyorsa sese neden olan parçanın tespiti yapılmalıdır. Eğer gerekiyorsa yenisi ile değiştirilmelidir. Kombilerde ses, genellikle fan motoru, devir daim pompası ve vana motorunun düzensiz çalışması nedeniyle meydana gelmektedir. Fan motorinin değişimi ile sorun giderilebilmektedir.

Kombi Çalışmıyorsa

Termoteknik kombi çalışmıyorsa, bunun birbirinden farklı nedenleri olabilmektedir. Termoteknik kombilerde arasında bu durumla da karşılaşılabilmektedir. Kombi çalışmıyorsa öncelikle kullanıcının gaz vanasına, elektrik bağlantısına ve kombi su basıncına bakmalıdır. Su basınç seviyesi 1.5 bar olmalıdır. Cihaz teknik arıza nedeni ile çalışmıyorsa teknik destek alınmalıdır. Termoteknik kombi arızaları arasında elektronik kart arızası, devir daim pompası arızası, fan motor arızası gibi durumlar olabilmektedir. Kombi ateşleme yapmıyorsa, gaz ve hava girişinde sorun olma ihtimali vardır. Kart arızası varsa yine ateşleme olmayabilmektedir. Gaz valfi arızalıyla ise, baca hattında hava akışı olmuyorsa ya da fan arızası varsa aynı sorun yaşanabilmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA