Peteklerin Havasını Alma | Ataşehir Kombi Servisi

Peteklerin Havasını Alma

Peteklerin Havasını Alma

Peteklerin Havasını Alma

Kalorifer peteklerinde hava meydana geldiğinde mekanların ısıtılması imkansız hale gelmektedir. İçlerinde hava bulunan peteklerin ısınmaması, kombilerin daha fazla enerji harcamasına, dolayısıyla sarfiyatın artmasına neden olur. Kombinin bu şekilde çalışmaya devam etmesi durumunda birtakım arızaların meydana gelmesi de kaçınılmaz olur. Bu nedenle peteklerde hava olduğunda hemen müdahale edilmesi ve havanın dışarı atılması gerekmektedir. Peteklerin havasını alma yöntemi nasıldır? Eğer eliniz peteklerin üstünde gezdirdiğinizde ısınmıyorsa, bir kısmı ısınıp diğer kısmı soğuksa, hava var demektir. Bu durumda purjör anahtarı ya da tornavida yardımıyla purjör tıpası saat yönünün tersine çevrilmesi yeterli olur. Ancak bu tıpanın sonuna kadar açılmasına gerek yoktur. Hafif bir çevrilmeyle peteklerin içindeki hava dışarı çıkarılır. Su geldiğinde de purjör saat yönünde çevrilerek iyice kapatılmalıdır. Su gelmesi demek peteklerin içindeki havanın tamamen alınmış olduğunu gösterir. Ancak peteklerin bir kısmının soğuk bir kısmının sıcak olması, her zaman peteklerde hava meydana geldiğini göstermez. Başka nedenlerden dolayı da oluşabilir. Sorunun ne olduğunu anlamak için uzman ekiplerden destek alınmalıdır.

Tesisat Döşendiğinde de Hava Olabilir

Kalorifer tesisatı döşendiğinde de peteklerde ve sistemde hava meydana gelebilir. Böyle bir durum oluştuğunda sağlıklı bir ısınmanın elde edilmesi imkansızdır. Olması gereken kombinin normal çalışmasıyla mekanın konforlu bir şekilde ısınmasıdır. Kalorifer sisteminde bulunan peteklerin havasını alma işlemi ciddi bir işlemdir. Normalde kullanılıcılar tarafından gerçekleştirilebilen bir işlem olmasına karşın bir uzmanın müdahale etmesi, meydana gelebilecek diğer sorunların da tespit edilmesini sağlayacaktır. Bazen peteklerde oluşan havanın dışarı atılması da ısınma sorununu ortadan kaldırmayabilir. Bunun nedeni, peteklerde başka sorunların meydana gelmiş olmasıdır. Örneğin peteklerin içinde tortu ve kireçlenme olabilir. Bu da ısınma sorunu demektir. Bu durumda uzman ekiplerin müdahalesi kaçınılmazdır. Ancak bir kalorifer tesisatçısı çağırılmak istendiğinde teknolojik gelişmeleri yakından takip eden kurumsal firmalara başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ekipler, sistemdeki sorunu tam olarak tespit eder. Eğer ısınma sorunu sadece peteklerin içinde meydana gelen havadan kaynaklanıyorsa basit bir işlemle sorun çözülebilir. Sorun farklı nedenlerden kaynaklanıyorsa o zaman da özel yöntemler uygulanmalıdır.

Kalorifer Sisteminin Bakımları Aksatılmamalıdır

Profesyonel kişiler tarafından peteklerin havasını alma işlemi nasıl yapılır? Kurumsal firmalarda hizmet veren personeller, peteklerin içinde meydana gelen sorunları özel olarak geliştirilen cihazlarla tespit eder. Bu cihazlar, sorunun neden kaynaklandığını bulur. Uzman ekipler de buna göre sorunu ortadan kaldırır. Peteklerdeki sorunlar giderilirken sökme işlemi yapılmaz. Dolayısıyla maliyet de minimum seviyelerde kalır. Peteklerdeki hava alındığında çoğu zaman ısınma sorunu ortadan kalksa da farklı nedenlerden dolayı meydana gelen ısınma sorunları da olabilir. Bu durumda telaşa kapılmaya gerek yoktur. Kurumsal firmalar, uzman ekipleri ile koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesine göre hareket ederek sorunu kısa bir süre içinde tespit edebilir. Üstelik gelişmiş cihazlar sayesinde binanın hiçbir yerine zarar vermez. Bu firmalar özel olarak geliştirilmiş kimyasallar ve cihazlar kullanmaktadır. Bu sayede de tüm sorunlar kısa bir süre içinde ortadan kaldırılmaktadır. Aslında en doğru yol ısınma sorunu başlamadan önce, düzenli olarak bakım yaptırmaktır. Kalorifer tesisatının bakımları aksatılmadığı zaman olası sorunlara çok ender rastlanmaktadır. Uzmanlar, kalorifer sisteminin iki yılda bir yaptırılmasının yeterli olduğunu belirtmektedir. Bu bakımlar sırasında uzman ekipler tüm tesisatı gelişmiş cihazlarla inceler, muhtemel arızaları tespit ederek raporlar. Arızaların giderilip giderilmeyeceğine kullanıcı karar vermektedir. Ancak herhangi bir sorun tespit edildiğinde buna müdahale edilmesi, sistemin ömrünü uzatacağı gibi sorunların daha da büyümesini önlemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA