Petek Temizleme    | Ataşehir Kombi Servisi

Petek Temizleme

Petek Temizleme

Petek Temizleme

Kalorifer sisteminde kullanılan petekler, zamanla kullanılan suyun niteliğine, sıcaklığa ve oksijene bağlı olarak kireçlenme ya da tortulanmaya bağlı olarak tıkanabiliyor. Yerden ısıtma sistemlerinde ise çamurlaşma meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı ısınma sorunları meydana gelmektedir. Peteklerdeki bu tıkanıklık mekanın ısıtılma problemleri ile yakıta yüksek bedel ödenmesini de beraberinde getirebilmektedir. Petek temizleme servis ekipleri, tıkanan kalorifer sistemini tamamen açmakta, ısınma sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Petekleri temizlemek için satılan kimyasallar da işlemi tam olarak yerine getirememektedir. Çünkü bu kimyasallar sorunu geçici olarak gidermektedir. Kimyasallar peteklerde biriken tortuları çözmekte ancak bu tortular yine sistemin içinde kalmaktadır. Oysa petek temizliği yapan uzman ekipler, birikmiş tortuları tamamen temizlemekte, tesisatı ilk günkü hale getirmektedir.

 

Tesisatın temizlenmesindeki amaç, petekler içindeki birikmiş tortuların tamamen dışarı atılmasıdır. Bu işlemi yapan firmalar sistemdeki suyu boşaltmakta, sonrasında da kimyasal koyarak kireçlenmeleri ve tortulanmayı çözmektedir. Ancak bu biriken tortular sistemin dışına atılmamaktadır. Bu da zamanla tortuların peteklerin alt kısmında birikme yapmakta, bunun sonucunda da alt kısımlarda ısınma sorunları meydana gelmektedir. Bu da yapılan işlemin boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Oysa profesyonel ekipmanlarla petek temizleme hizmeti sunan firmalar çok daha güvenli sonuçlara imza atmaktadır. Uzman ekipler tesisat içine özel kimyasal maddeler koymakta, bunun sonucunda da peteklerdeki tortu, kireçlenme ve çamurlanmalar tamamen ortadan kalkmaktadır. Temizleme kimyasallarının içinde belirli bir oranda asit bulunmaktadır. Petekler bu asitli kimyasallar sayesinde temizlenmektedir.

 

            Petek temizleme işleminde asitli kimyasal kullanılıp kullanılmadığı basit bir takiple anlaşılabilmektedir. Asitli kimyasal tesisat içine salındıktan sonra kireçli bölge ile temas etmekte, bunun sonucunda da bir gaz oluşmaktadır. Kimyasal sistemde bir saat kaldıktan sonra kombide gözle görülür bir basınç yükselmesi meydana gelmektedir. Bu gaz emniyet ventilinden su ile birlikte çıkmaktadır. Eğer temizlik yapan firma personeli gittikten sonra böyle bir oluşum meydana geldiğinde doğru kimyasallar kullanılmış demektir. Bazı firmalar ise kimyasal madde yerine sisteme boyalı su bile koyabilmektedir. Bu tamamen göz boyamaya yönelik bir çalışmadır. Bazı firmalar da temizleme kimyasalı yerine koruma kimyasalı enjekte etmektedir. Bu kimyasal da peteklerin temizliğini yapmamakta, sadece geçici bir çözüm sunmaktadır. Bu işlemin yapılmasından kısa bir süre sonra tesisatta yine aynı sorunlar meydana gelmektedir. Asitli temizleme yapan ekipler ise sisteme bu kimyasalı enjekte ettikten sonra işlem tam bitmeden bölgeyi terk etmemektedir. Çünkü asit sistemde kaldığında kombideki basınç artmakta, ekipler de bu basınç normale dönmeden ve sonrasında da sisteme tekrar yeni su pompalamadan işi bırakmamaktadır.

 

Petek temizleme işinin yapılması için bazı sorunların meydana gelmesi gerekmektedir. Peteklerin alt kısmında ısınma olmuyorsa, petekler yeterli ısınmıyorsa, peteklerin en sonundaki radyatör hiç ısınmıyorsa, kombi devir daim yapmıyorsa, kombide sürekli olarak arıza durumu meydana geliyorsa, kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa, sistemde tortu birikmiş demektir. Aslında uzmanlar peteklerin temizliğinin üç yılda bir yaptırılmasını tavsiye etmektedir. Bu hizmet kurumsal firmalardan alındığında eğitimli ve donanımlı servis ekipleri gelmektedir. Bu ekipler güvenli hizmet sunmaktadır. Ayrıca donanımlı personel kalorifer sistemindeki temizliği özel cihazlarla yapmaktadır.

 

Petek temizliği yapan ekipler yerden ısıtma sistemlerinde de güvenli çözümler sunmaktadır. Yerden ısıtmalarda sistemde çamur meydana gelmektedir. Ancak göze çamur gibi gelen bu durum aslında bakteri oluşumudur. Yerden ısıtmalarda sistemdeki su elli derecenin üzerine çıkmamakta, bu da bu bakterilerin üremesine neden olmaktadır. Petek sisteminde tesisattaki su yetmiş derece civarında olduğu için bakteri üremesi imkansızdır. Yerden ısıtma sistemlerinde meydana gelen bu bakteri tabakası da uzman ekiplerin kullandığı özel kimyasallarla yok edilmektedir. Yerden ısıtma sisteminde kimyasal koruyucular kullanıldığında da bu sorun meydana gelmemektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA