Kombi Su Barı | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Su Barı

Kombi Su Barı

Kombi Su Barı

Kombiler kullanılırken kombi su barı seviyesine dikkat edilmelidir. Bu, tesisattaki su basıncını göstermektedir. Peki, kombi barı kaçta olmalı? Su basıncını gösteren bar, 1.5 olmalıdır. Bunun altıdaki ve üstündeki değerler uygun değildir. Basınç az olduğunda kombi pompasının hareket verebilmesi imkansızdır. Düşük basınçta kombinin çalışması imkansızdır. Bu nedenle basınç düştüğünde tesisata mutlaka su eklenmelidir ve ekleme işlemi de kombiden yapılmaktadır. Yüksek basıncın da kombiye zarar vermektedir. Bu nedenle kombi basıncı ne yüksek ne de düşük olmamalıdır. Yüksek basıncın radyatörlere de zarar verdiği bilinmelidir. Peki, kombi barı nasıl düşürülür? Teknik servise ihtiyaç duyulmayan kombi barı düşürme işlemi, radyatörün havasının alındığı yerden yapılmaktadır. Ancak sistemdeki su azalmasına rağmen basınç düşmüyorsa mutlaka kombi servisi ile irtibat kurulması gereklidir.

Kombi Barı Kaçta Olmalı

Kombi su barı, cihaz soğukken 1.5 seviyesinde olmalıdır. Ancak çalışma esnasında basıcın yükselmesi normaldir. Su ısındıkça basınç 2 barın üzerine çıkabilmektedir. Bunda telaş edilecek bir durum yoktur. Ancak daha yüksek bir seviyeye ulaştığında bir sorun var demektir. Basınç çok fazla arttığında kombi fazla basıncı cihazdan atmaktadır. Ancak bu da tesisatta su eksilmesine neden olacaktır. Ayrıca kombi çalışmadığında basıncın 1’in de altına düşmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Kombi yarım bar seviyesine düştüğünde de korumaya geçmektedir. Arızanın nedeninin anlaşılması için kombi barı kaçta olmalı sorusunun cevabının biliniyor olması gereklidir. 1.5 bar en ideal seviyedir ve basınç düştüğünde değer 1.5 bara gelene kadar su eklenmelidir. Yükselen kombi barı nasıl düşürülür denildiğinde de eğer nedeni tam olarak bilinmiyorsa kombi servisi ile iletişim kurulmalıdır.

Kombi Genleşme Tankında Sorun Olabilir

Kombi su barı zaman zaman kontrol edilmelidir. Eğer bar düşer ve kombi arızaya geçerse hemen su eklemesi yapılmalıdır. Kombi barı kaçta olmalı bilinmiyorsa mutlaka teknik servisle irtibata geçip öğrenilmelidir. Sonrasında da kombiye su ilave edilmelidir. Kombi çalışırken bağınç değeri 3 ya da 4 bara kadar yükseliyorsa kombinin genleşme tankında bir sorun olduğu akla getirilmelidir. Peki, böyle bir sorundan dolayı yükselen kombi barı nasıl düşürülür? Böyle bir durumda tek müdahale kombi servisindeki teknik personel tarafından yapılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA