Kombi Servisi Şikayet | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Servisi Şikayet

Kombi Servisi Şikayet

Kombi Servisi Şikayet

Kombiler itinalı seçilmesi gereken, satın alırken son derece dikkatli olunması tavsiye edilen, ev ve işlerleri için en önemli cihaz haline gelmiştir. Bu cihazların satın alınmasının yanı sıra satış sonrası servis kalitesi de önemlidir. Kombi alırken işin şansa bırakılmaması gereklidir. Cihaz araştırması yapılırken kombi servisi şikayet hizmetinin olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Hangi marka tercih edilirse edilsin mutlaka şikayet kriterinin değerlendirilmesi gereklidir. Kombi ile ilgili her tür şikayetin bildirilebiliyor olması da önemlidir. Örneğin kombi servisine cihazın su akıtması ile ilgili şikayet bildirilebilmektedir. Bu şikayet bildirildiğinde açıklayıcı bilginin verilmesi önemlidir. Örneğin kullanıcıya kombide yüksek su basıncının olduğu ve bu nedenle su akıttığı bilgisi verilebilmelidir. Bunun yanı sıra tesisat bağlantısında aşınma, hava tahliye sisteminde ya da kombinin su doldurma sisteminde arızanın meydana geldiği bilgisinin de paylaşılması önemlidir.

Cihaz Neden Çalışmaz?

Kombi servisi şikayet başvurularında cihazın neden çalışmadığı ile ilgili bir durum da paylaşılabilmektedir. Böyle bir şikayet ulaştığında servis personeli, cihazın suyunun, gaz vanasının kontrol edilmesi gerektiğini söyleyebilmelidir. Bunun yanı sıra kombinin yaz ve kış ayarının kontrol edilmesi gerektiği belirtebilmelidir. Kombinin çalışırken ısıtmaması gibi bir şikayet geldiğinde de öncelikle filtrelerin tıkalı olduğu, petek ve boruların temizlenmesi, ısı sensorlarının kontrol edilmesi gerekliği söylenebilmelidir. Normal havalarda kombinin nasıl çalışması gerektiği şeklinde bir soru da kombi servisine gelebilmektedir. Servis yetkilisi, özellikle yaşam alanı terk edildiğinde sıcaklık ayarının ekonomik seviyede olması gerektiğini söyleyebilmelidir. Bu arada peteklerle ilgili bir şikayet geldiğinde, öncelikle sorunun ne olduğu anlaşılmalıdır. Sonrasında da gerekli bilgi verilmeli ve teknik ekipler belirtilen şikayeti çözmek için adrese gönderilmelidir. Ancak bazı sorulara da cevap verilmesi gereklidir. Örneğin peteklerin kaçının açık kalması gerektiği yönündeki bir soru sorulduğunda en az birinin açık kalması gerektiği söylenmelidir. Peteklerin tamamının kapalı olması durumunda kazan emniyet termiğinin aşırı ısıdan dolayı devre dışı kalacağı, tekrar devreye girmesi için de servis desteğine gerek duyulduğu belirtilmelidir.

Aşırı Ses Çıkıyorsa…

Kombi servisi şikayet başvuruları arasında cihazın aşını ses çıkarması ile ilgili bir konu da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda öncelikle fan motoru ve devir daim motorunun kontrol edilmesi tavsiye edilirken, haznedeki suda hava meydana gelebileceği, ya da üç kollu vanada bir arızanın söz konusu olabileceği de söylenmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA