Kombi Hakkında Bilgi | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Hakkında Bilgi

Kombi Hakkında Bilgi
Kombi Hakkında Bilgi

Kombi hakkında bilgi almak için öncelikle kombinin ne olduğuna bakmak gereklidir. Kombinin tam karşılığı kat kaloriferidir. Kombiler, LPG ya da doğalgaz kullanılabilen, yaşam alanlarının ısınmasının yanı sıra sıcak su temim edilmesinde kullanılan cihazlardır. Bu anlamda kombiler, hem kat kaloriferi hem de şofben ve termosifon görevini üstlenmektedir. Kombi kelimesi İngilizceden dilimize girmiştir. Kombiler, bireysel kullanım için tasarlanmışlardır. Kombilerin en büyük özelliği, şofbenlerin çalışma prensibine sahip olmasıdır. Yani kombiler kat kaloriferleri gibi bir kazanda toplanan su ısıtılmaz, şofbende olduğu gibi bir borunun içinden akan suyun ısıtılması esasına göre çalışırlar. Bu özelliği nedeniyle de yaşam alanlarında çok az yer kaplamaktadırlar. Ayrıca kombilerden anında sıcak su temin edilmektedir ve bu ani sıcak su, cihaz içinde bulunan ani su ısıtıcısı ya da boyler ile sağlanmaktadır. Kombiler, elektronik ateşlemeli ve pilot ateşlemeli olarak imal edilmektedir.

Kombiler Bacalı ve Hermetik Olarak Ayrılmaktadır

Kombi hakkında bilgi edinirken gazların dışarı atılış şekillerine göre sınıflandırıldıkları görülmektedir. Bunlardan birisi hermetik tip kombilerdir. Bu kombilerin açık yanma odası bulunmamaktadır. Bu cihazların bacaya ihtiyaçları yoktur. Yanma odaları kapalı hücre biçimindedir. Gaz için yanma havasını fan aracılığı ile dışarıdan alan hermetik kombiler, yanma sonucu leydana gelen atık gazları da yine aynı şekilde dışarıya atmaktadır. Hermetik cihazların hava akım borusu ile dış ortama bağlanmalıdır. Bir de bacalı tip kombiler bulunmaktadır. Bunların yanma odası bulundukları ortama açıktır ve ortamın havasını kullanan bir baca bağlantısı vardır. Bunlar, bacalı kombi olarak nitelendirilmektedir. Bu kombilerin kesinlikle çekişi yüksek olan bir kombiye bağlanmaları şarttır. Ayrıca bulundukları ortamın havalandırılmaları gereklidir. Bacalı kombiler, 8 metrekareden küçük olan yerlere konulmamalıdır.

Nasıl Bir Kombi Seçileceği Bilinmelidir

Kombi hakkında bilgi alınırken nasıl bir kombi seçileceği ile ilgili bilgiler de önemlidir. Bacalı ve fanlı kombi alınacaksa monte edileceği yerin hacminin en az 10 ila 12 metrekare olması gerektiği bilinmelidir. Bulundukları yerin hacimlerinin de yeterli havalandırmaya sahip olması gereklidir. Hermetik kombilerde ise cihazın montajının yapılacağı yere havalandırma menfezinin konulmasına gerek yoktur.

Kombi Hakkında Bilgiler

  Kombi hakkında bilgi edinirken öncelikle kombinin nasıl bir cihaz olduğunun bilinmesi gereklidir. Kombiler, yaşam alanlarının ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan bir cihazdır. Duvara asılabilen bir cihaz olan kombi, küçük ebatlı, az yer kaplayan, hafif, kolay taşınabilen, sessiz çalışan bir cihazdır ve kullanıcısına bağımsız bir ısınma konforu sağlamaktadır. Kombi imalatında genellikle galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik malzemeler kullanılmaktadır. Kombilerde pompa, elektronik kart, brülör, üç yollu vana, eşanjör, genleşme tankı ve fan gibi parçaların yanı sıra genleşme tankı kontrol elemanları olarak baca sensörü, NTC ve akış şalteri gibi emniyet donanımları bulunmaktadır. Kombi kullanıcısına büyük avantajlar sağlamaktadır. Bireysel ısınma özgürlüğü sağlayan kombide kullanılan enerji kadar ücret ödenmektedir. Ayrıca kesintisiz sıcak su avantajı da sağlayan kombiler, sıcak su kullanımı için ayrı bir cihaza gerek bırakmamaktadır.

Kombi Hakkında Şikâyetler

  Kombi hakkında şikâyetler farklı farklıdır ve genellikle şikâyete konu olan durumlar, yetkisiz kombi servisleri tarafından sunulan hizmetlerden kaynaklanmaktadır. Kombi satın alınmadan önce nasıl bir cihaz alınması gerektiği ile ilgili araştırma yapılmalıdır. Kombi, yaşam alanının büyüklüğü hesaplanarak satın alınmalıdır. Bunun yanı sıra satış sonrası servis ağının güçlü olan firmanın ürününün tercih edilmesi de şikâyetlerin olmamasında ya da çok az olmasında etkendir. Cihazın TSE standartlarında imale edilip edilmediğine de dikkat edilmelidir. Cihaz satın alırken kombinin maliyetinden önce tüketim ve servis maliyetleri göz önünde tutulmalıdır. Kombinin kurulma aşamasında ise tesisat hazırsa montaj kısa sürede tamamlanmaktadır. Cihazların açık balkonlara ve dış duvarlara monte edilememektedir. Açık balkon varsa kombinin bulunduğu alanın mutlaka kapatılması gereklidir. Periyodik bakımlar da aksatılmadığında kombi ile ilgili şikâyetlerin ortadan kalkacağı bilinmelidir.

Kombi Hakkında Yorumlar

  Kombi hakkındaki yorumlar da kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. Her markanın farklı özellikleri olduğu bilinmelidir. Ancak hepsinin temel amacı aynıdır sadece bazı özellikler farklıdır. Cihaz satın alındıktan sonra montaj için gelen teknik ekip, nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. Cihazın nasıl kullanılacağı bilinmediğinde yapılan yorumlar pek de iyi olmamaktadır. Örneğin kombinin basıncı düştüğünde ve kullanıcı bunu anlamadığında cihazın çalışmadığı ile ilgili yorum yapabilmekte, hatta kombinin kalitesiz olduğu iddiasında da bulunabilmektedir. Kombi ile ilgili profesyonel teknik servisten destek alındığında herhangi bir sorunla karşılaşmak imkânsızdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA