Kombi Değiştirme | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Değiştirme

Kombi Değiştirme
Kombi Değiştirme

Zaman içinde kombinin yenilenmesi ihtiyacı doğabilmektedir. Ancak yenilemeyi her firmanın yapması mümkün değildir. Kombi değiştirme için öncelikle ilgili doğalgaz kuruluşuna bildirimde bulunulması şarttır. Bildirim ise doğalgaz kuruluşunun yetkilendirdiği, yetki belgesine sahip olan firmalar tarafından yapılabilmektedir. Yeni kombinin de firmanın yetkili teknisyenleri tarafından yapılabilmektedir. Her kuruluşun doğalgaz şartnamesi vardır. Çünkü kombiler, sıradan cihaz değildir. Bu nedenle de değişim için cihazlar yetki belgesi olan kombi satıcılarından alınmalıdır. Kombi yenileme işleminde öncelikle doğalgaz uygunluk belgesi alınmalıdır. Bu belgenin olmaması durumunda cihaz garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Eski kombinin uzman personel tarafından tesisata ve duvara zarar vermeden sökülmesi şarttır. Yeni kombinin montajının yapılması da montaj şartnamesine uyulmalıdır. Hermetik baca bağlantısı konvansiyonel kombilerde yüzde 2 eğimle aşağı doğru, yoğuşmalı kombilerde ise yüzde 2 eğimle yukarı doğru olmalıdır.

Kombi Değişiminde Yapılması Gerekenler

Kombi değiştirme işleminde alt bağlantı parçalarının yenilenmesi de gereklidir. Bu işlemde eski kombi bağlantısında yer alan soğuk su giriş vanası ve filtresiyle kalorifer tesisatına bağlanacak kelebek vana ve filtresinin değişimi gerçekleştirilmelidir. Gaz bağlantısı için de gaz fleksinin takılmamsı şarttır. Yoğuşmalı kombilerde drenaj mutlaka pis su tesisatına bağlanmalıdır. Yoğuşmasız eski kombilerin yoğuşmalı kombi ile değiştirilmesi için de doğalgaz tadilat projesini gereklidir. Montajın son aşamasında da tesisat kontrol edilmelidir. Bunun için kombi ve tesisata su verilmeli, kombinin altında ve diğer bölümlerinde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kombinin elektrik bağlantısı da yetki belgesine sahip servis tarafından yapılmalıdır. Ardından cihazın gaz ayarı yapılmalı ve servis tarafından çalıştırılmalıdır. Sonrasında da cihazın kullanımı ile ilgili bilgi verilmelidir.

Bakımlar İhmal Edilmemeli

Kombi değiştirme yapıldıktan sonra belirli dönemlerde periyodik bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlar, kombinin tasarruflu çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca bakımlarda kombi tamamen temizlenmekte, bu sayede de cihazın ömrü artmaktadır. Bakımların profesyonel teknisyenler tarafından yapılması önemlidir. Çünkü bakım, kombinin birkaç tuşuna basmak değildir. Bakım sırasında kombinen gerekli yerleri sökülmekte, detaylı bir temizlik yapılmaktadır. Sürekli çalışan cihazın içindeki bazı parçalarda aşınma meydana gelmektedir. Periyodik bakımlarda bu parçalar tespit edilmekte ve kullanıcının onayı alındıktan sonra değişim yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA