Kombi Çalışmıyor | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Çalışmıyor

Kombi Çalışmıyor
Kombi Çalışmıyor

Günümüzde yaşam alanlarının ısıtılması ve bu alanlardaki sıcak suyun temin edilmesi, kombiler aracılığı ile sağlanmaktadır. Günümüzde imal edilen kombilerin içinde su olmadığında güvenlik önlemi olarak çalışmamaktadır. Kombi çalışmıyor ise buyu sitmiş olabilir. Kombilerdeki standart su basıncı 1.5 bardır. Eğer bu s basıncı barın altında ise kombinin çalışması mümkün değildir. Kombinin çalışmadığı durumlarda elektrik şalteri kontrol edilmelidir. Gaz vanası kapalı olduğunda da kombinin çalışması mümkün değildir. Gaz vanası açıkken cihaz çalıştırılmak istendiğinde ikaz lambası yanar ve bu durumda da kombi çalışmaz. Kombinin önünde yaz ve kış konumunu belirleyen anahtarın uygun durumda olup olmadığı, pilotlu kombi ise pilot alevi kontrol edilmelidir. Tüm bu detaylar normal ancak kombi çalışmıyorsa teknik servis ile irtibat kurulmalıdır. Kombi çalışıyor ancak ısıtmıyorsa kalorifer termostat derecesinin düşük olma ihtimali vardır. Kalorifer dönüş hattındaki filtrenin tıkalı olabileceği göz önünde ulundurulmalıdır. Ayrıca peteklerin kapalı olma olasılığı düşünülmelidir. Cihazda bir sorun varsa kombi servisi ile iletişime geçilmelidir.

Kombi Cihazı Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

Kombi çalışmıyor ne yapmalıyım diye teknik servise soru sorulduğunda ilk olarak sigortanın ve doğalgaz vanasının açık olduğundan emin olunması gerektiği söylenecektir. Kombi çalışıyorsa ve derecesi bir anda yükselip arızaya geçiyorsa cihazın altında bulunan dördü tesisat biri doğalgaz borusu olmak üzere toplam 5 borudan soldan 4 ve 5’inci borunun üzerinde bulunan vanaların açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Son olarak kombinin sigortası kapatılmalı ve beş saniye kadar beklendikten sonra yeniden açılmalıdır. Cihaz çalıştığında üzerinde bulunan resete yada şimşek fotoğrafı olan butona basılarak resetleme işlemi yapılmalıdır. Resetleme işlemi üç kez yapıldığında yine aynı hata ile karşılaşıldığında kombi servisi aranmalıdır. Kombi hiç çalışmıyorsa elektronik kartın arızalanmış olması muhtemeldir.

Kırmızı Işık Yanıyorsa Neler Yapılmalı?

Kombide kırmızı ışık yanıyor ise kalorifer NTC arızası vardır. Teknik destek alınması gereklidir. Musluk sembollü kırmızı ışık yanıp sönüyorsa kullanım suyu sensör arızası olması kuvvetle muhtemeldir ve yine teknik servise başvurulmalıdır. Baca sembollü kırmızı ışık yanıp sönüyorsa baca termostatı ya da prosestat arızası vardır. Bu durumda yine teknik servise başvurulmalıdır. Derece sembollü kırmızı ışığın yanıp sönmesi durumunda aşırı ısınma arızası vardır. Bu durumda da teknik destek alınmalıdır. Üzeri çizgili alev sembollü kırmızı ışığı yanıp sönmesi durumunda alev yokluğu arızası vardır ve gaz vanalarının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gaz vanaları açıksa teknik servis çağırılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA