Kombi Baca Temizliği | Ataşehir Kombi Servisi

Kombi Baca Temizliği

Kombi Baca Temizliği
Kombi Baca Temizliği

Kombiler ve kombi bacalarının periyodik bakımları aksatılmamalıdır. Özellikle kış ayları gelmeden kombi baca temizliği yapılmalıdır. Bacalı cihazlarda baca temizliğinin yapılmaması, olumsuz durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Kombi ve baca temizliğinin yapılması, cihazın yeterli performansla çalışmasını sağlamakta, sıkıntısız bir kış sezonunun geçirilmesini sağlamaktadır. Kombi bakımlarında öncelikle yanma haznesindeki tozlar dahil cihazın tüm tozlarının temizlenmesi önemlidir. Bunun yanı sıra tesisat filtresinin sökülüp temizlenmesi de gereklidir. Bakım sırasında teknik personelin brülörü sökmesi ve yıkaması, meme gözeneklerinde biriken tozları temizlemesi, ateşleme elektrotlarını zımparalaması, prop gözlerini, fan motorundaki fanın tozlarını fırça ile temizlemesi önemlidir. Bakımda genleşme tankındaki hava oranı mutlaka ölçülmeli, oran düşükse gaz basılmalıdır. Kombilerde NTC termostat vardır ve bu termostatların değerlerinin ölçülmesi şarttır.  Değerleri ölçülmeli, hassaslığını yitirmiş olan termostatın değişimi yapılmalıdır. Bakımı tamamlanan cihazın kontrolünün de yapılması şarttır.

Baca Temizliği Aksatılmamalıdır

Bacalı cihazlarda kombi bakımının yanı sıra kombi baca temizliği de önemlidir. Temizlik sırasında baca emniyet limit hassaslığının kontrol edilmesi gereklidir. Hassasiyetin azaldığı durumlarda baca emniyet limiti mutlaka değiştirilmelidir. Baca bağlantı haznesinin de temizliğinin yapılması gereken baca temizliği aksatılmamalıdır. Çünkü bacalı kombiler doğrudan ev bacalarına bağlıdır. Bu nedenle baca emniyet limitinin yeterli görevi yapıp yapmadığı test edilmelidir. Baca bağlantı haznesinin temizliği de önemlidir. Bu işlemlerin uzman teknik personel tarafından yapılması, temizlik işlemi sırasında kombi kullanıcısının servis personelinin başında durması tavsiye edilmektedir. Kombi ve baca temizliği işleminin elektrik süpürgesi ve bir bez talep ederek yapılamayacağı bilinmelidir.

Hizmet Profesyonel Firmalardan Alınmalıdır

Kombi baca temizliği, mutlaka servis personeli tarafından yapılmalıdır. Doğalgaz cihazlarına uzman olmayan kişilerin müdahale etmesi son derece sakıncalıdır. Bu arada çok uygun fiyata bakım yaptıklarını belirten firmaların güvenliğinin sorgulanması gerekir. Bu firmaların, bakımın ardından cihazlarda büyük arızalara neden olabileceği unutulmamalıdır. Çok düşük fiyata bakım yapan firmalar, sonrasında büyük ekonomik zararlara neden olabilmektedir. Ayrıca bazı firmaların arıza tespitleri için ücret almadıklarını belirtmektedir. Su tip firmaların değişim yaptıklarında yedek parça fiyatlarını normalden çok daha yüksek söyledikleri de belirtilmektedir. Kombilerin ve bacaların temizlik ve bakımlarının profesyonel firmalar tarafından yapılması gereklidir. Ayrıca gerek arıza gerekse bakım işlemlerinde kombinin sökülmesi gerektiğini belirten kombi servislerine de dikkat edilmelidir. Çünkü hangi nedenle olursa olsun tamir ve bakım işlemlerinde kombinin yerinden sökülmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA