ECA Kombi Arızaları | Ataşehir Kombi Servisi

ECA Kombi Arızaları

ECA Kombi Arızaları

ECA Kombi Arızaları

Kombiler, farklı nedenlerde arızalanabilmektedir. Kombi arızası meydana geldiğinde tek yapılması gereken, kombi servisi ile irtibata geçmektir. Tüm kombilerde olduğu gibi ECA kombilerde de arızalar oluşabilmektedir. ECA kombi arızaları mutlaka uzman teknisyenler tarafından kontrol edilmeli ve cihaza bu kişiler müdahale etmelidir. Ancak bazı arızalar kullanıcılar tarafından giderilebilmektedir. Örneğin cihazda yeterli suyun olmaması nedeniyle çalışmamaktadır. Eğer kombi çalışmıyorsa suyunun azaldığı düşünülmelidir. Cihaz içindeki buyun basıncı 1.5 barın altına düştüyse su eklenmelidir. Bir başka neden de cihaza enerji gelmemesidir. Cihaza gelen elektrik kontrol edilmelidir. Gaz vanasını kapalı olması da söz konusu olabilmektedir. Gaz vanası kapalıyken cihaz çalıştırılmak istendiğinde kombi arızaya geçmektedir. Bu durumda uyarı lambası yanmaktadır. Kombinin ön panelinde bulunan yaz ve kış konumuna dikkat edilmelidir. Pilotlu kombilerde pilot alevi kontrol edilmelidir. Bu işlemler yapıldığında da kombi çalışmıyorsa teknik servis çağırılmalıdır.

Kombinin İçindeki Parçalarda Arıza Olabilir

ECA kombi arızaları arasında, kombinin çalışması ancak su ısıtmaması gibi bir durum da meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilk bakılacak yer kalorifer ayar düğmesidir. Buradaki ayar normal durumdaysa radyatörden kombiye gelen dönüş hattında bulunan filtrenin tıkanmış olma ihtimali vardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için peteklerin ve kalorifer sisteminin belli periyotlarla temizlenmelidir. Radyatör vanaları kapalı ya da kombinin içindeki parçalarda bir arıza meydana gelme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir sorundan şüpheleniliyorsa teknik servis çağırılmalıdır. Kombi patlama sesiyle yanıyorsa çakmağın geç çakması ya da gazın geç gelmesi söz konusu olabilir. Eğer çakmak geç çakıyorsa yanma odasında gaz birikmekte ve bu da kombinin patlama sesiyle çalışmasına neden olmaktadır. Bakım yapılmayan kombilerde bu sorunlar sıklıklı meydana gelebilmektedir.

Cihazdan Su Damlıyorsa Su Basıncı Kontrol Edilmeli

Sıcak su akınca radyatörler ısınıyorsa, kombinin içinde bulunan ve üç yollu vana adı verilen parçada sorun vardır. Bu parça arızalandığında değiştirilmelidir. Değiştirme işlemini kombi servisi yapmalıdır. ECA kombi arızaları arasında cihazdan su damlaması gibi bir sorunla da karşılaşılabilmektedir. İlk bakılması gereken yer su basıncı kontrol edilmelidir. Kombinin genleşme tankı delinmiş ya da tankta hava kalmama ihtimalinin yanı sıra kombinin içindeki pompanın üzerinde bulunan hava purjörünün kireçlenmesi söz konusu olabilmektedir. Kombiden ses geliyorsa fan, pompa, ısı eşanjörü, üç yollu vana kontrol edilmelidir. Bu kontroller de kombi servisi tarafından yapılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA